- Komerční sdělení -aktuálně zprávy

Poradíme vám, jaké nádobí a příbory (ne)patří do myčky nádobí

spot_img

Myčka nám šetří čas, námahu, a dokonce i peníze. Při volbě vhodného mycího cyklu a rozumném naplnění myčky vás bude na konci čekat zářivě čisté nádobí, které můžete ihned použít. Existují však věci, které do myčky nepatří. Podívejme se na to, čemu se vyhnout.

Mnohé moderní materiály se stále více přizpůsobují, aby se daly umýt v myčce. Přesto je tu stále pár věcí, které do myčky nepatří. Možná budete sami překvapení, o které jde, protože většinu z nich používáte téměř každý den.

Teflon a litina

U teflonových pánví vždy zkontrolujte, zda je možné je mýt v myčce. Některé druhy nejsou vhodné, protože při opakovaném umývání horkou vodou a silným čisticím prostředkem se poškozuje jejich povrch a snižuje se jejich nepřilnavá schopnost.

Litinové hrnce, pánve a pekáče rovněž nedávejte do myčky, protože se vlivem teploty a čističe opět ničí jejich povrch a začnou rezavět.

Jemné a skleněné nádobí

Ne každé sklo je vhodné pro mytí v myčce, protože se na něm začne tvořit bílý povlak. Sklenice tak ztrácejí svůj lesk a vypadají jako neumyté. V myčce nemyjte ani porcelánové nádobí, čínské nádobí a ani křišťál. Jemné křišťálové a broušené nádobí raději omyjte opatrně v rukou. Skleněné nádobí a sklenice ukládejte do myčky pouze v případě, že jsou označeny speciálním symbolem, který potvrzuje, že je v myčce můžete mýt. Některé moderní myčky nádobí dokonce mají zabudovanou funkci jemného mycího programu, který má přizpůsobenou teplotu do 40 °C. Na mytí sklenic a skleněného nádobí volte speciální čisticí prostředky, které sklo chrání a starají se o jeho lesk.  Takovými jsou například kapsle Somat Excellence 4v1, které se snadno dávkují, účinně odstraňují i odolné připáleniny a mastnotu, svým složením rovněž chrání myčku, předcházejí tvorbě vodního kamene a skleněné a jemné nádobí zanechají krásně čisté a lesklé. 

Nádobí s povrchovou úpravou

Každý z nás má doma alespoň jednu vzpomínkovou sklenici, talíř či dokonce set po rodičích se zlatými okraji. Do myčky rozhodně nedávejte nádobí, které je zdobeno kovem nebo zlatem, protože by ztratilo svůj unikátní vzhled. Stejně tak do myčky nedávejte ručně zdobené šálky, talíře nebo nádobí s vypáleným obrázkem, protože silné čisticí prostředky v kombinaci s vysokou teplotou by nádobí poškodily až zničily. Glazurovanému nádobí hrozí dokonce až popraskání.

Některé druhy plastů

Plasty obvykle do myčky nedávejte, protože se při vysoké teplotě mohou zdeformovat a při mycím cyklu se z nich mohou začít uvolňovat škodlivé látky. Do myčky vkládejte jen takové plastové nádobí, které je označené speciálním symbolem. Plastové nádobí ukládejte do horní části myčky, protože na tomto místě je nižší teplota a zároveň tím snížíte i riziko poškození nádobí.

Ostré nože, struhadla a škrabky

Profesionální kuchaři vám jistě poradí, že ostré kuchyňské nože mají být myty ručně. Na jejich umytí vám bude stačit houbička a kvalitní mycí prostředek, například Pur Secrets of Chef, který svým složením poskytuje více pěny, bojuje proti nepříjemnému zápachu a efektivně odstraňuje mastnotu. V myčce byste nože otupili, používá totiž velké množství horké vody, která zkracuje životnost nožů. Ze stejného důvodu do myčky nepatří škrabky na zeleninu a struhadla. Nože s dřevěnou rukojeť rovněž nepatří do myčky, protože dřevo může prasknout nebo se může od nože oddělit.

Dřevěné vařečky, desky a dřevěné ručky

Jak jsme již uvedli u nožů s dřevěnou rukojetí, dřevěné výrobky jako jsou prkénka, vařečky nebo příbory s dřevěnou rukojetí do myčky nepatří. Dřevo pod vlivem vody a vysoké teploty může popraskat a vy je můžete rovnou vyhodit. Dřevo je navíc savý, pórovitý materiál, kterému neprospívá chemické složení mycích prostředků. Dřevěné vařečky mohou například absorbovat zápachy a chemikálie z myčky a ty vy následně uvolníte při vaření jídla, které jimi mícháte.

- Komerční sdělení -spot_img
spot_img

Nejnovější články

spot_img

Related Articles