Kapková závlaha patří mezi nejefektivnější způsoby zavlažování zahrady. Zároveň je velmi snadným způsobem, jak zajistit své zahradě dostatek vody i v době, kdy nejste doma, aniž byste museli otravovat sousedy. S kapkovou závlahou se zkrátka na dovolenou vydáte v klidu. Jak na její instalaci?
Jednoduchý systém nainstalujete svépomocí
Jestliže máte malou zahradu anebo chcete zalévat jen její část, můžete kapkovou závlahou nahradit konve poměrně rychle. Stačí zajistit zdroj vody, kterým může být například studna nebo nádrž na dešťovou vodu, pořídit kapkovací hadice, případně postřikovače jako doplněk a v neposlední řadě také využít služeb čerpadla pro závlahy. V případě potřeby lze navíc kapkovou závlahu kdykoliv rozšiřovat, pokud tedy bude mít váš zdroj vody dostatečnou kapacitu.
Kam s kapkovou závlahou?
Kapková závlaha se hodí všude tam, kde potřebujete šetřit s vodou. Využít ji můžete jak pro zavlažování zeleninové zahrádky, tak například i květin v květináčích anebo živého plotu. Rozhodně své uplatnění najde i ve skleníku, kde ji lze vhodně kombinovat s malými postřikovači a vytvořit tak tropické vlhké klima, protože jde o uzavřený prostor. Kapkovací hadici můžete využít prakticky na zavlažování celé zahrady.
Jak kapkovou závlahu vyrobit?
Úplně nejjednodušší kapkové zavlažovací systémy se mohou skládat ze zdroje vody, čerpadla pro závlahy a jediné kapkovací hadice. Tu umístěte tak, aby její výstupy dosahovaly co nejblíže ke kořínkům rostlin, které chcete zavlažovat. Díky tomu nebudete zbytečně plýtvat vodou a zavlažovat místa, kde nic neroste. Jako zdroje vody pro kapkovou závlahu můžete použít vodovodní kohoutek, studnu anebo nádrž na dešťovou vodu či jen obyčejný sud nebo barel, do něhož máte svedené okapy. Právě v posledním případě se rozhodně neobejdete bez čerpadla, protože, aby voda z nádrže byla schopna samospádem dosáhnout takového tlaku, který potřebujete v kokovací soustavě, museli byste ji umístit do výšky přibližně 11 metrů. A to je v mnoha případech nereálné. Abyste si neponičili kapkovací hadice, pořiďte si k nim raději také reduktor tlaku vody, který napojíte na hadici v místě, kde začíná její kapkovací část. Tato součást systému snižuje tlak vody. Při jejím umístění těsně za kohoutek byste si tak snižovali zbytečně tlak ještě předtím, než voda dojde tam, kam má.